„PACHNIDŁO. HISTORIA PEWNEGO MORDERCY”

ZNAMY LUDZI, KTÓRZY POSZUKUJĄ SAMOTNOŚCI. SĄ TO POKUTNICY, ŻYCIOWI POPAPRAŃCY ŚWIĘCI, ALBO PROROCY. NAJCHĘTNIEJ WYCOFUJĄ SIĘ NA PUSTYNIĘ GDZIE ŻYWIĄ SIĘ SZARAŃCZĄ ORAZ MIODEM DZIKICH PSZCZÓŁ. NIEKTÓRZY ZAMIESZKUJĄ JASKINIE, ALBO PUSTELNIE NA ODLEGŁYCH WYSEPKACH, ALBO TEŻ MIESIĄCAMI I LATAMI CZEKAJĄ, AŻ OBJAWI IM SIĘ JAKIEŚ LUDZKIE POSŁANIE, KTÓRE CHCE CO PRĘDZEJ ZAWIEŚĆ ICH MIĘDZY LUDZI ~ PATRICK SUSKIND

img_0417

Jakiś czas temu skończyłam czytać PACHNIDŁO autorstwa Patricka Suskinda. Pewnie większości z was ten tytuł kojarzy wam się z filmem, który jest adaptacją tej książki.

img_0293

Ostatnio bardzo rzadko, praktycznie w ogóle nie zamieszczam w recenzji informacji o autorze. Tym razem to zrobię. Z tego co znalazłam w internecie to dowiedziałam się, że nasz autor nie szuka chwały. Nie udzielił zbyt wielu wywiadów jak i również odmówił trzech nagród literackich. Jego najbardziej znane dzieła po za PACHNIDŁEM  to HISTORIA PANA SOMMERA KONTRABASISTA.

img_0350

Okej informacje o autorze są to teraz chciałabym opowiedzieć o czymś najważniejszym, czyli o fabule książki.
Akcja rozgrywa się w XVIII wiecznym zaśmierdziałym Paryżu. Książka na samym początku opowiada nam o dzieciństwie głównego bohatera, którym jest Jan Baptysta Grenouille, w którym już od swoich narodzin był od początku odrzucany, ponieważ nie pachniał tak jak powinien.
Zapach. Zapach jest jednym z głównych wątków tej książki. Jan Baptysta bardzo dobrze rozpoznawał zapachy już jako małe dziecko.  Poprzez jednorazowe powąchanie perfumy potrafił powiedzieć jakie ona zawierała składniki. Przez swój znakomity węch dostał pracę u Giuseppego Baldiniego.
Pewnie ciekawi was dlaczego to jest książka o mordercy.
Jest ona o nim, ponieważ główny bohater poprzez zabijanie ludzi chciał zrobić perfumę o zapachu ludzkiego ciała, po toby mógł pachnieć jak człowiek.
Podczas czytania książki występuje dużo opisów zapachów przez co możemy mieć wrażenie, że wskoczyliśmy do książki. Zauważyłam również, że książka jest jednym wielkim opisem, ponieważ jest tam bardzo, ale to bardzo mało dialogów!

img_0297

Podsumowując! Z całego serca polecam wam Pachnidło, ponieważ ta książka wywarła na mnie bardzo duże wrażenie! Jest ona również jednym z must havów na jesienne wieczory jak i na biblioteczce miłośnika klasyków, ponieważ Pachnidło bez wątpienia do nich należy!

img_0298

To by było na tyle w tym poście. Mam nadzieję, że się wam on spodobał! Do zobaczenia w kolejnym, w którym będzie haul i krótka relacja z Targów Ksiązki w  Krakowie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *